خاطرات یک کوهنورد ( قسمت شانزدهم)

 ورزش و نرمش در یک صبح زیبا

نویسنده: عباس صادقی

قسمت اول:

بعد یکی‌دودور دویدن در محیط پارک و نرم شدن دست و پا و کمر، وسط پارک کنار استخر پر از آب، شروع به نرمش می‌کردم؛ اول حرکات کششی، با کشش دست و پا به‌سمت بالا روی پنجه‌ی پا، سپس سمت راست و چپ، پایین تا نوک انگشتان پا.

دوم؛ بالا بردن ضربان قلب، جست‌وخیز به بالا و پایین به حالت طناب‌زنی.

حرکت روی هردوپا و هم‌زمان جلو و عقب رفتن دست‌ها، حرکت نیم‌دور کمر به چپ و راست و چرخش دست‌ها در راستای حرکت کمر.

در نهایت خیزها‌ی بلند پا از روی زمین، سپس دور کردن پاها از هم و نفس عمیق و بازدم به هنگام خم شدن و فرود آوردن سر وسط دو پا.

تعداد هرحرکت از یک تا ده.

بعد از اتمام این‌دومرحله، حرکات اصلی شروع می‌شود؛ از نوک پا تا فرق سر، با حرکات تخم چشم در جایگاهی که دارد، تمام می‌شود.

قسمت دوم:

1- حرکات مچ پا به چپ و راست، بالا و پایین، تکیه‌ دادن نوک انگشتان پا به زمین و حرکت به چپ و راست، در انتها یک‌پا جلو، یک‌پا عقب، حرکت پنجه-پاشنه، تعداد هر حرکت 10 بار.

روی پنجه‌ی پا بلند شده به همان حالت راه می‌رویم هرقدر که برایمان لذت‌بخش باشد، در این‌مرحله حرکات مچ پا تمام می‌شود.

قسمت سوم:

حرکات زانو؛ کف دست‌ها را روی کاسه زانو گذاشته، زانوها را خم می‌کنیم، سه بار زانو‌ها را به حالت خمیده جلو عقب برده، سپس زانوها را صاف می‌کنیم تا 10 مرتبه.

سپس همین حالت را ده‌مرتبه تک‌ضرب انجام می‌دهیم، دست‌ها روی زانو قرار داده از داخل به بیرون و از بیرون به داخل به صورت دورانی حرکت می‌دهیم در آخر زانوها را به چپ و راست حرکت داده، دست از سرشان برمی‌داریم.

یک‌پا جلو یک‌پا عقب روی زانو خم و راست می‌شویم، تکرار با هردوپا، سپس در همان‌حالت دست‌ها را به طرفین باز کرده، از چپ و راست به زانو نزدیک و دور می‌کنیم.

تکرار حرکت با زانوی دیگر، روی یکی از زانوها کاملا خم شده، نزدیک به زمین حرکات قبلی را با هردو پا انجام می‌دهیم،

از جا بلند شده، روی زانو کاملا نشسته و بلند می‌شویم، سپس دست‌ها را از کتف به حالت دوران هم‌زمان با بشین پاشو، دوران دست مخالف هم انجام می‌شود.

یک‌پا را از زمین بلند کرده، مانند تنبیه دوران ابتدائی، دودست و یک‌پا بالا می‌ایستیم، این‌حالت باید با چشم بسته صورت بگیرد، برای رسیدن به اوج تمرکز فکری و استقامت بدنی.

یک ‌پا را به صورت نیم دایره می‌چرخانیم از داخل به بیرون و از بیرون به داخل، سپس همین حرکت با پای دیگر، زانو را خم کرده با هر دو دست می‌گیریم، زانو را به داخل چرخانده مچ پای خم شده را با دست مخالف می‌گیریم.

حرکت بعدی، کشش بدن با گرفتن مچ پا از بیرون و کشش دست راست مثل حرکت آقاشیره موقعی که عازم شکار می‌شود.

رسیدیم به ناحیه‌ی کمر نقطه‌ی ثقل بدن، جایی که موازنه‌ی هیکل آنجا به هم می‌ریزد یا زیبا و موزون می‌شود، یا با اندکی غفلت و زیاده‌روی در خوردن، خوابیدن و آخوربندشدن مثل گوسفند پرواری، هرکجا بروی شکم جلوتر از تو واردخواهدشد،

زیرا نتیجه‌ی آخوربندشدن یعنی، بزرگی شکم و به‌هم ریختن توازن بین اندام‌های بالاتنه و پایین‌تنه و درنهایت پیروزی قاطع شکم برآمده و ناهنجار در تمام عمر و حمل این‌بار سنگین در حال افتادن، توسط من و تو.

برگردیم تا به داد میانه‌ی اندام برسیم، ابتدا قر کمر به‌سمت چپ و راست و همزمان حرکت پا از کف پا تا زانو،
تعداد حرکات ده به بالا،
سپس چرخش کمر از راست به چپ و از چپ به راست هرکدام ده دور،

ایستاده به سمت چپ یا راست، از بغل کمر را خم می‌کنیم، سپس همین حالت را تک‌ضرب انجام می‌دهیم، چپ راست هرکدام دوبار.

ایستاده دست‌ها را پشت سر به هربدبختی‌شده به هم قفل می‌کنیم، دوبار به‌سمت جلو، رو به طرف زانوها خم می‌شویم، بعد همین حرکت را به‌سمت پشت سر انجام می‌دهیم.

در هردوحالت فقط کمر خم می‌شود، خصوصا در حرکت روبه‌جلو فشار زیادی به شکم وارد می‌شود که هدف اصلی آب‌کردن چربی‌هاست در ناحیه‌ی میانی، سپس همین‌حرکت را به‌صورت تک‌ضرب انجام می‌دهیم.

باحفظ حالت قبلی، کمر را خم‌کرده به‌صورت نیم دایره بدن را از یک‌سمت به سمت دیگر می‌چرخانیم( یادتان نرفته که هرحرکت ده‌بار.)

می ایستیم، کمر را دوبار به‌سمت راست و دوبار به‌سمت چپ حرکت می‌دهیم و در نهایت تک‌ضرب چپ، راست.

می‌ایستیم دست راست از بالا دورانی تا پای چپ و در برگشت به‌سمت پای راست، همین‌حرکت با دست چپ.

می ایستیم، دست راست به‌طرف پای چپ کمر را تا حد امکان خم می‌کنیم، همین‌حرکت با دست چپ، در تمام مراحل، هدف فشارآوردن به شکم است و بس.

حال حرکت قبلی را با چرخش دودست با هم؛ از یک‌طرف به طرف دیگر بدن با خم و راست شدن کمر انجام می‌دهیم.

می‌ایستیم، پای راست را از بغل به بیرون پرتاب می‌کنیم، بعد پای چپ را، سپس هردو پا را هم‌زمان با هم به چپ و راست پرتاب می‌کنیم، تمام که شد چرخش به راست با خم کردن زانو به‌بالا و چرخش به چپ با جمع کردن پای چپ به‌طرف شکم.

پاها را از هم باز می‌کنیم دست راست به‌سمت پای چپ، دست چپ به‌سمت پای راست، هردو دست به‌سمت وسط پا و بلند شدن روی پا وخم شدن به پشت سر، یعنی چپ-راست-وسط -بالا می‌شود یک‌بار، ادامه تا ده‌بار.

اگر کمرتان درد نگرفته در حالتی که پاها هنوز باز است به‌سمت چپ وراست بچرخید، به حول و قوه الهی حرکات ناحیه‌ی کمر یا در واقع شکم تمام شد.
من خسته شدم از نوشتن.

ان شاءالله شما از انجامش خسته نشوید، شوخی نیست هدف مبارزه با شکم است، این بی‌هنر پیچ در پیچ.

ادامه در قسمت هفدهم

از صبر و حوصله‌ ی شما خواننده‌ی عزیز سپاس‌گزارم.

عباس صادقی

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط