خاطرات یک‌کوهنورد(قسمت هفدهم)

ادامه‌ حرکات ورزشی:

رسیدیم به حرکات مربوط به ناحیه‌ی کتف، شانه‌ها و مهره‌های اتصالی گردن به کمر

از بالا شروع می‌کنیم؛ ابتدا می‌ایستیم هردودست مستقیم به جلو بالا طرفین، سپس کف دست‌ها هرکدام جداگانه پاها را ملاقات می‌کنند.

دست راست و چپ از کتف به بیرون پرتاب می‌شود، سپس همین‌کار با هردو دست انجام می‌شود.

حرکت رو به جلو و عقب هردودست باهم، مشاهده می‌کنید ناحیه‌ی انجام عملیات ورزشی فقط کتف و شانه‌هاست، نه جای دیگر.

دست ها را به حالت دو جمع کرده، دو بار به عقب برده سینه را جلو داده روی یکی از پاها قدری بلند می‌شویم، دست‌ها را به طرفین باز کرده هم‌زمان نفس عمیق می‌کشیم.

می‌ایستیم، سر و کمر را به جلو خم کرده با زمین زاویه قائمه می‌سازیم، سپس هردودست را به طرفین باز می‌کنیم، بعد دست‌ها را از کنار پاها جلو و عقب حرکت می‌دهیم، هر حرکت ده بار انجام می‌دهیم.

پس از اتمام این‌حرکات، کمر راست می‌کنیم، دست‌ها را از ناحیه‌ی کتف به‌سمت سر و گردن بالا می‌بریم،

سپس دست‌ها را از بالا به‌سمت سینه جمع کرده، مثل زیبائی اندام‌ها فیگور می‌گیریم.

کف دست چپ را روی سینه‌ی راست گذاشته، دست راست را از جلو به عقب و از عقب به جلو می‌چرخانیم، سپس همین کار را با دست چپ می‌کنیم، در نهایت با هردودست عمل چرخش را انجام می‌دهی.

دست‌ها را به طرفین باز کرده، دست‌های مشت‌شده را باز و بسته می‌کنیم، سپس مچ هردودست را به چپ و راست می‌چرخانیم، دست‌ها را به طرفین باز کرده روی کف پای راست جلو عقب حرکت کرده هم‌زمان کتف‌ها را به جلو و عقب حرکت می‌دهیم.

می‌ایستیم، انگشت شصت دست چپ و راست را همزمان به طرف گردن روی کتف حرکت می‌دهیم، کتف‌ها را به جلو و عقب دورانی حرکت می‌دهیم، سپس دست‌ها را که از ناحیه‌ی آرنج جمع شده‌اند از بیرون به‌سمت صورت آورده، به طرفین صورت برمی‌گردانیم، حالت طناب کشی با قفل کردن انگشت دست‌ها به هم.

حرکت بعدی پرتاب دست‌های مشت شده به سمت حریف فرضی؛ کف هردودست را به هم‌فشرده سپس به طرفین باز می‌کنیم به طوری‌که کتف‌ها از پشت به هم نزدیک شوند.
می‌ایستیم، کتف‌ها را از جلو به عقب و بلعکس می‌چرخانیم، سپس کتف‌ها را با شدت به طرف گردن کشیده، قفل می‌کنیم و با مکثی کوتاه یکباره رها می‌کنیم.

تمام این حرکات مربوط به نواحی کتف، شانه و مهره‌های کمر است.

اکنون می‌رسیم به ورزش گردن؛ حرکت دورانی برای مهره‌های گردن مناسب نیست، ابتدا نیم‌دایره جلو و سپس نیم دایره عقب، گردن را به‌آرامی حرکت می‌دهیم.

در پایان حرکات ورزشی کلیه اندام‌های بدن، ورزش چشم‌ها؛ چرخش کره‌ی چشم به بالا و پایین، طرفین و گردش در حدقه‌ی چشم، تمام مراحل که از نوک پا شروع و به چشم‌ها ختم می‌شود، حدود چهل و پنج دقیقه طول می‌کشد و تمام اندام‌های بدن از این‌حرکات بهره‌مند می‌شوند.

امیدوارم خسته نشده باشید، من که خسته شدم از نوشتن.

باسپاس از شما خواننده‌ی گرامی

عباس صادقی

ادامه خاطرات در قسمت هجدهم

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط